Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacje od usuwania azbestu opodatkowane VAT

03 lipca 2018 | Dobra Firma | Agnieszka 
Bieńkowska

Fakt udzielenia dotacji skutkuje obniżeniem kosztów przedsięwzięcia, do pokrycia których zobowiązani będą beneficjenci.

Dotacje otrzymywane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektów usuwania azbestu z posesji mieszkańców ewidentnie wpływają na cenę świadczenia wykonywanego przez gminę na rzecz mieszkańca i jako takie powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania podatkiem VAT – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 15 maja 2018 r., sygn. I SA/Gd 251/18.

Stanowisko gminy

Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w zakresie podatku VAT. We wniosku wskazała, że realizuje zadanie polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest z terenu administracyjnego gminy. Prace polegają na demontażu, zbieraniu i utylizacji wyrobów zawierających azbest z obiektów budowlanych i w zależności od przypadku obejmują rozbiórkę elementów budynków zawierających azbest, zabezpieczenie odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami, uporządkowanie terenu, a także transport odebranych odpadów oraz przekazanie do unieszkodliwienia.

Przy wykonywaniu zadania gmina korzysta z usług wyspecjalizowanej firmy, od której otrzymuje faktury z wykazanym podatkiem VAT. W kosztach realizacji zadania uczestniczą także mieszkańcy. Z zawartych z nimi umów wynika, że mieszkańcy partycypują w kosztach usuwania azbestu z nieruchomości stanowiących ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament