Inwestycje połączą Trójmorze
Gospodarka | W celu pełnego wykorzystania współpracy z krajami Trójmorza Polska musi skupić się na rozwoju infrastruktury.
Temat współpracy gospodarczej w grupie krajów Trójmorza (to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej, będących członkami UE położonych w pobliżu mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego) jest znów aktualny, zważywszy że jesienią w Bukareszcie ma się odbyć kolejny, trzeci już szczyt państw Trójmorza, do którego należą Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Co ważne, z punktu widzenia Polski, jak i całej inicjatywy, popierają ją USA i mają dać temu mocny wyraz w rumuńskiej stolicy.
Duży potencjał
O aspektach gospodarczych inicjatywy z punktu widzenia Polski dyskutowali uczestnicy panelu pt. „Finansowanie ekspansji zagranicznej i eksportu w krajach Trójmorza", który odbył się podczas gdyńskiej konferencji „Forum Wizja Rozwoju". Jak wskazała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), w dwunastce krajów skupionych wokół idei Trójmorza mieszka 112 mln osób. To 22 proc. całej ludności UE. Łączny PKB tych państw to 1,7 bln euro, a więc niemal 11 proc. całego unijnego PKB. Średni wzrost PKB w tych krajach za ostatnie 5 lat wyniósł 2,8 proc. Rozwijają się więc one szybciej niż pozostali członkowie UE, dla których ten sam wskaźnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta