Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzystne rozliczenie tylko dla nowych inwestycji

03 lipca 2018 | Prawo | Przemysław Wojtasik

pit/cit | Od stycznia firmy mogą wrzucać od razu w koszty wydatki na ulepszenie majątku do 10 tys. zł. Nie dotyczy to rzeczy, które już wcześniej były w działalności.

 

Zachęta do zwiększenia inwestycji – tak były przedstawiane przez Ministerstwo Finansów przepisy, które podwyższyły limit (z 3,5 na 10 tys. zł) na rozliczane bezpośrednio w kosztach wydatki na środki trwałe. Między innymi na ich ulepszenie. Okazuje się jednak, że podatkowa korzyść dotyczy tylko majątku przyjętego do używania od 1 stycznia. Takiego, który był wykorzystywany w firmie wcześniej, już nie.

Przekonał się o tym przedsiębiorca, który w styczniu kupił instalację gazową do używanego w działalności gospodarczej samochodu osobowego. Chce ją rozliczyć jednorazowo w podatkowych kosztach. Uważa, że może to zrobić, ponieważ wydatek nie przekroczył 10 tys. zł, czyli obowiązującego od 1 stycznia 2018 r. limitu.

Konieczna jest amortyzacja

Fiskus był innego zdania. Przypomniał, że nakłady na ulepszenie (tj. przebudowę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament