Polska na cenzurowanym
Czystkę w Sądzie Najwyższym może powstrzymać unijny Trybunał Sprawiedliwości. Bruksela rozpoczęła właśnie odpowiednią procedurę.
Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek postępowanie przeciw Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym. To klasyczna procedura o naruszenie unijnego prawa, której finałem może być Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Obecnie takich postępowań, na różnych etapach, jest w UE ponad 1300.
We wtorek, 3 lipca, 27 sędziom Sądu Najwyższego spośród 72 grozi przymusowe przejście w stan spoczynku ze względu na fakt, że nowa ustawa o Sądzie Najwyższym obniża wiek emerytalny sędziów SN z 70 do 65 lat. Przepis ten ma również zastosowanie do pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Zgodnie z ustawą obecni sędziowie mogą zadeklarować prezydentowi chęć dalszego zajmowania stanowiska. Prezydent może dwukrotnie przedłużyć mandat sędziego każdorazowo na okres trzech lat. Brak jest kryteriów, którymi ma się kierować prezydent, podejmując decyzję o przedłużeniu. Nie ma też możliwości przeprowadzenia kontroli sądowej takiej decyzji.
Postępowanie przedprocesowe
Komisja uznała, że te przepisy naruszają zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów. Tym samym Polska nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta