Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto może zostać urzędnikiem państwowym

03 lipca 2018 | Dobra Firma | Małgorzata Jankowska

Zatrudnienie | Wprawdzie w urzędach nienależących do służby cywilnej nie przeprowadza się otwartego i konkurencyjnego naboru, jednak i tu kandydaci do pracy muszą spełniać określone rygory selekcyjne. Choć z pozoru nie różnią się one zbytnio od tych obowiązujących w służbie cywilnej eksperci od lat domagają się ich modyfikacji. Małgorzata Jankowska

Wymagania, jakie muszą spełnić osoby ubiegające się o pracę w urzędach spoza służby cywilnej określa art. 3 ustawy o pracownikach urzędów państwowych (dalej uopup). Zgodnie z tym przepisem, urzędnikiem państwowym może być osoba, która:

- jest obywatelem polskim,

- ukończyła osiemnaście lat życia i ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,

- jest nieskazitelnego charakteru,

- ma odpowiednie wykształcenie i odbyła aplikację administracyjną,

- posiada stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na określonym stanowisku.

Cytowany tu katalog wymagań jest wyczerpujący i bezwzględnie wiążący. Co oznacza, że żadne inne warunki kandydatom do pracy nie mogą być stawiane. A ponadto, że bez ich spełnienia nikt nie powinien zostać w urzędzie zatrudniony.

Obywatelstwo polskie, bez wyjątków

Pierwszym warunkiem wskazanym w art. 3 uopup jest posiadanie obywatelstwa polskiego. W tym miejscu należy odwołać się do przepisów ustawy z 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1462 ze zm.), która reguluje te kwestie. W ustawie tej znajdziemy też wyjaśnienie sytuacji osób, z tzw. podwójnym obywatelstwem. Obywatel polski może posiadać, bowiem równocześnie obywatelstwo państwa obcego. Ale nawet w takiej sytuacji, zgodnie z art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament