Los Merkel w rękach Bawarczyków
Ustalenia ostatniego szczytu UE dotyczące imigracji nie zażegnały kryzysu rządowego w Berlinie. W poniedziałek gorączkowo poszukiwano kompromisu.
Zarówno z Monachium, jak i berlińskiej siedziby CDU płynęły w poniedziałek uspokajające sygnały. – Nie stawiamy pod znakiem zapytania stabilności rządu – powiedział premier Bawarii Markus Söder przed poniedziałkową rundą negocjacji w sprawie zażegnania kryzysu rządowego na tle polityki imigracyjnej. – Rozumiem w pewnym sensie stanowisko CSU – powiedziała Julia Klöckner, wiceprzewodnicząca CDU.
Takie wypowiedzi oraz całodniowe spotkania, narady i konsultacje tworzyły określoną atmosferę przed wieczornymi rozmowami liderów obu siostrzanych partii chadeckich. W chwili zamykania tego wydania ich wynik nie był jeszcze znany.
Kryzys grożący upadkiem rządu Angeli Merkel wybuchł na tle różnic dotyczących traktowania przybywających do Niemiec w poszukiwaniu azylu osób, które wnioski złożyły już w innych krajach UE, przede wszystkim we Włoszech i w Grecji. Horst Seehofer, przewodniczący CSU od 2008 roku, będący także od ponad trzech miesięcy ministrem spraw wewnętrznych, domaga się ich odsyłania z niemieckiej granicy do tych państw. Jest to zgodne z obowiązującym w UE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta