Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komputery stacjonarne zostały skreślone dużo za wcześnie

03 lipca 2018 | Rzeczpospolita Cyfrowa
Rynek elektroniki użytkowej odpowiada na zachowania zakupowe Polaków
źródło: Rzeczpospolita
Rynek elektroniki użytkowej odpowiada na zachowania zakupowe Polaków

Odwrócenie trendów na polskim rynku sprzedaży kategorii IT piotr mazurkiewicz

Zdanych firmy GfK wynika, że w okresie od października 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. sprzedaż kategorii IT spadła 2,3 proc. w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Ta informacja nie oddaje jednak wszystkich zmian w popycie, a tych jest całkiem sporo. Sprzedaż komputerów przenośnych spadła bowiem 4,7 proc., tablety straciły aż niemal 11 proc. Zatem kategorie, które miały dyktować rynkowe trendy, są w odwrocie, a w przypadku tabletów to już raczej zdecydowana droga w dół.

Desktopy na fali

Dość zaskakująco, bo o 3,5 proc., rośnie z kolei sprzedaż komputerów stacjonarnych. – Rynek tzw. desktopów od lat skazywany jest na zapomnienie i wyparcie go przez komputery przenośne lub też rozwiązania serwerowo-terminalowe. Jednak nasze analizy oraz osiągane wyniki sprzedażowe wskazują, że zainteresowanie sprzętem stacjonarnym nie spada i trend ten powinien się utrzymać w najbliższym czasie – mówi Zbigniew Mądry, członek zarządu, dyrektor ds. handlowych AB SA.

– Generalnie zauważalny jest wzrost zainteresowania komputerami osobistymi w ich całej kategorii. Można spotkać się z analizami rynkowymi, które zakładają, że w 2018 r. nastąpi wzrost sprzedaży na rynku komputerów osobistych. Ma być on wynikiem zmieniających się wymagań użytkowników,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament