Usprawnienia w samorządzie gminnym dla obywateli
Mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu zdecydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. W każdej gminie będzie powołana komisja skarg, wniosków i petycji, która rozpatrzy skargi na działanie wójta i gminnych jednostek organizacyjnych.
Zmiany wynikają z ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, która znowelizowała między innymi ustawę o samorządzie gminnym. W gminach część nowych regulacji już jest wdrażana, ale część jest jeszcze przed wprowadzeniem. Dlatego przypominamy najważniejsze zmiany.
Budżet obywatelski
W znowelizowanym art. 5a ustawy o samorządzie gminnym wprowadzono instytucję budżetu obywatelskiego. Ma on stanowić szczególną formę konsultacji społecznych. Dotychczasowe uregulowania były w tym zakresie bardzo ogólne, co prowadziło do zróżnicowanej praktyki, często nader uznaniowej z perspektywy mieszkańców. Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy, w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. Jednoznacznie przesądzono, że zadania wybrane w ramach budżetu gminy zostaną uwzględnione w uchwale budżetowej i rada gminy w toku prac nad projektem tej uchwały nie będzie mogła „w stopniu istotnym" zmieniać lub usuwać zadań wybranych w taki sposób. Zakaz tych ograniczeń odnosi się do samych zadań (ich zakresu), a nie środków finansowych. Problemem będzie doprecyzowanie tego, co oznacza sformułowanie „w stopniu istotnym". Chodzić tu będzie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta