Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrowersje dotyczące sposobu kalkulacji prewspółczynnika VAT

03 lipca 2018 | Dobra Firma | Janina Fornalik

Gmina nie ma obowiązku ujmowania przy wyliczaniu prewspółczynnika m.in. odsetek od należności z tytułu opłat za wodę i ścieki, odsetek bankowych, kar umownych czy odszkodowań majątkowych – uznał organ skarbowy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) 27 kwietnia 2018 r. wydał interpretację dotyczącą odliczenia VAT przez gminę z zastosowaniem prewspółczynnika oraz sposobu jego kalkulacji (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.17.2018. 2.MN). Wniosek o wydanie przedmiotowej interpretacji złożyła gmina.

W strukturach gminy funkcjonują różne jednostki organizacyjne, w tym między innymi Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej (dalej jako GZGK), zorganizowany w formie samorządowego zakładu budżetowego. GZGK zgodnie ze swoim statutem wykonuje działania na rzecz gminy i jej jednostek organizacyjnych oraz w ramach powierzonych mu zadań, odpłatne czynności na rzecz mieszkańców gminy oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Do zadań GZGK należą w szczególności działania z zakresu dostarczania wody i odbioru ścieków. Usługi w tym zakresie są świadczone zarówno na rzecz klientów wewnętrznych (pozostałe jednostki gminy), jak i zewnętrznych (osoby fizyczne, prawne). W związku z usługami świadczonymi na rzecz mieszkańców GZGK otrzymuje od gminy dotację do ceny 1m3 dostarczanej wody.

Do przedstawionego stanu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament