Jerozolima: Upadek świętego miasta
Tajemniczym zrządzeniem losu Świątynia Jerozolimska została zburzona dwukrotnie tego samego dnia kalendarzowego: dziewiątego dnia żydowskiego miesiąca aw 587 r. p.n.e. przez Babilończyków i równo 657 lat później przez Rzymian.
To drugie wydarzenie poprzedzała blisko trzymiesięczna, wyczerpująca obie strony, obrona świętego miasta przez powstańców żydowskich.
Po ciężkim dwumiesięcznym oblężeniu Rzymianom udało się zdobyć zewnętrzne mury Jerozolimy.
Żydzi schronili się w silnie ufortyfikowanej Świątyni. Rzymianie przystąpili do rozbiórki sąsiadującej z nią twierdzy Antonia, aby mieć budulec na ostatnią platformę prowadzącą do bram dziedzińca świątynnego. Żydowski historyk Józef Flawiusz, naoczny świadek tych wydarzeń, twierdził, że rzymski wódz nie chciał zniszczyć świętego przybytku, mając nadzieję, że obrońcy z szacunku dla tego miejsca skapitulują, aby nie uległo ono zniszczeniu. Kiedy jednak zrozumiał, że póki istnieje Świątynia, Żydzi będą tkwić w fanatycznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta