Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PSE chcą mocy ze słońca i budowy sieci morskiej

10 sierpnia 2018 | Ekonomia
Mamy zbyt mało mocy słonecznych w miksie
źródło: Rzeczpospolita
Mamy zbyt mało mocy słonecznych w miksie

W naszym systemie potrzeba 2 tys. MW zainstalowanych w elektrowniach słonecznych – wskazuje operator systemu. Deklaruje też możliwość wzięcia na siebie inwestycji w połączenia pod morskie farmy.

– Optowałbym za stopniowym rozwojem fotowoltaiki, tak by osiągnąć 2 tys. MW. To wypełniałoby nasze potrzeby w warunkach letniego szczytu zapotrzebowania, gdy mamy zarówno ubytki mocy elektrowni, jak i przeciążenia sieci na różnych obszarach kraju – mówi Eryk Kłossowski, prezes PSE, które są operatorem systemu przesyłowego i odpowiadają za bilansowanie sytuacji w systemie.

Dziś działa u nas ok. 280 MW mocy, z czego niewiele ponad 100 MW to instalacje komercyjne. Reszta to panele na dachach domów i firm.

Tegoroczne lato przyniosło już cztery rekordy zapotrzebowania na moc w szczycie. Niespełna tydzień temu do systemu trzeba było dostarczyć aż 23,68...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11125

Wydanie: 11125

Spis treści

Opinie

Zamów abonament