Jaki podatek od dywidendy z zagranicy
Zasady rozliczania kwot wypłaconych polskim podatnikom przez zagraniczne spółki, w tym pobór podatku u źródła, mogą przysparzać problemów. Niesłusznie, bo zasady te są jasne – piszą eksperci.
Na regulowanym rynku giełdowym w Polsce coraz powszechniejszy staje się obrót papierami wartościowymi spółek zagranicznych, głównie z siedzibą w jednym z krajów Unii Europejskiej. W praktyce wątpliwości może wywoływać kwestia opodatkowania dywidendy wypłacanej przez takie spółki na rzecz polskich podatników będących polskimi rezydentami podatkowymi, w szczególności zasady poboru podatku u źródła oraz rozliczenia podatku przez samych podatników PIT nieprowadzących działalności gospodarczej związanej z tymi przychodami oraz podatników CIT.
Podatek u źródła pobierany jest w kraju, w którym siedzibę (i rezydencję podatkową) ma spółka wypłacająca dywidendę. Zasada ta znajduje potwierdzenie w zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatek jest wówczas zwykle obliczany i pobierany przez emitenta akcji zgodnie z lokalnym prawem podatkowym kraju jego siedziby. Inwestor będący polskim rezydentem podatkowym otrzymuje więc kwotę dywidendy pomniejszoną o podatek u źródła zapłacony za granicą.
Od 1 stycznia 2017 r. zarówno na gruncie ustaw o PIT, jak i o CIT wprowadzono przykładowy katalog źródeł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta