Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grupa Lotos i PKN Orlen chwalą się wynikami

10 sierpnia 2018 | Ekonomia
Polskie koncerny paliwowe osiągają coraz większe przychody
źródło: Rzeczpospolita
Polskie koncerny paliwowe osiągają coraz większe przychody

W przyszłym roku gdański koncern chce zakończyć realizację dwóch kluczowych inwestycji. Ma też się stać częścią grupy PKN Orlen.

Za rok zarząd Lotosu spodziewa się kolejnego, mocnego wzrostu wyników. Robert Sobków, wiceprezes ds. finansowych, zapowiada, że w połowie przyszłego roku będą już działać nowe instalacje rafineryjne budowane w ramach projektu EFRA, ruszy też wydobycie ropy z bałtyckiego złoża B8 dzięki nowej platformie wiertniczej. Oba przedsięwzięcia z jednej strony zapewnią dodatkowe przychody i zyski, a z drugiej nie będą już wymagały tak dużych wydatków inwestycyjnych jak obecnie. Na razie mają jednak duże opóźnienia.

Zaawansowanie prac w projekcie EFRA, który ma pomóc wytwarzać Lotosowi dodatkowe 900 tys. ton wysokomarżowych produktów (głównie diesla i paliwa lotniczego), wynosiło na koniec czerwca 95,5 proc. Dla porównania, na koniec marca sięgało 93,7 proc., a na koniec grudnia 90 proc. Koncern zakłada, że po uruchomieniu instalacji marża przerobowa zwiększy się o ok. 2 dol. na baryłce.

Mateusz Bonca, prezes Lotosu, informuje, że realizacja projektu EFRA cały czas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11125

Wydanie: 11125

Spis treści

Opinie

Zamów abonament