Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Abraham Lincoln: amerykański gigant. Część II

10 sierpnia 2018 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
źródło: Wikipedia
≥15 kwietnia 1865 r. o godz. 22.15 w Teatrze Forda John Booth dokonał zamachu na prezydenta Lincolna
źródło: Wikipedia
≥15 kwietnia 1865 r. o godz. 22.15 w Teatrze Forda John Booth dokonał zamachu na prezydenta Lincolna

„Gdybym próbował czytać wszystkie słowa krytyki skierowane przeciwko mnie, mógłbym równie dobrze zamknąć swoje biuro i wziąć się za coś innego" – mawiał prezydent Abraham Lincoln, gdy czytał krytykujące jego politykę artykuły prasowe. Do końca życia realizował swoją wizję państwa, nie zabiegając o poklask.

Pierwszego dnia po wygranych wyborach w biurze prezydenta elekta Abrahama Lincolna kłębił się tłum polityków i dziennikarzy. „No cóż, chłopcy – powiedział Lincoln, śmiejąc się do tych drugich – wasze kłopoty już się skończyły, moje dopiero zaczęły".

Nowy prezydent nie miał doświadczenia w administracji. W przeciwieństwie do większości swoich poprzedników nie piastował wcześniej żadnego urzędu stanowego ani federalnego. Jego kontakty z polityką krajową ograniczyły się do jednej kadencji w Izbie Reprezentantów, podczas której zresztą specjalnie nie zabłysnął. Dopiero ożywione debaty na temat niewolnictwa z senatorem Stephenem Douglasem, prowadzone między 21 sierpnia a 15 października 1858 r., przysporzyły mu popularności na Północy i wzbudziły niechęć na Południu.

Brak doświadczenia w administracji spowodował, że z początku nie wiedział, według jakiego klucza należy dobierać najważniejszych członków gabinetu. Doszedł więc do wniosku, że najprostszym rozwiązaniem będzie wyznaczenie na najważniejsze stanowiska w państwie najzdolniejszych i najbardziej wpływowych członków swojej partii. Na najbliższego współpracownika, a jednocześnie oficera łącznikowego Białego Domu z Kongresem, wyznaczył wybitnego senatora republikańskiego Williama H. Sewarda. Listę kandydatów na najważniejsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11125

Wydanie: 11125

Spis treści

Opinie

Zamów abonament