Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef Trybunału kontra CSU

10 sierpnia 2018 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Premier Bawarii Markus Söder ma niskie notowania przed wyborami landowymi.  Na zdjęciu kontroluje granicę z Austrią, przez którą wiódł główny szlak migracyjny.
źródło: AFP
Premier Bawarii Markus Söder ma niskie notowania przed wyborami landowymi. Na zdjęciu kontroluje granicę z Austrią, przez którą wiódł główny szlak migracyjny.

Przed ważnymi wyborami landowymi do dyskusji o imigracji włączył się prezes kluczowego sądu.

Przewodniczący tego sądu nie może odgrywać roli policjanta w sprawach językowych – ogłosił w niedawnym wywiadzie prasowym były premier Bawarii Horst Seehofer, który teraz jest szefem MSW w rządzie Angeli Merkel.

Chodziło mu nie o przewodniczącego byle sądu, lecz o Andreasa Voßkuhle, stojącego na czele Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (FTK).

Trybunał odgrywa w Niemczech niezwykle aktywną rolę, wydając liczne orzeczenia mające bezpośredni wpływ na politykę. Co więcej, Andreas Voßkuhle zabiera nierzadko publicznie głos w bieżących sprawach politycznych. Niedawno otwarcie skrytykował Seehofera za jego znacznie wcześniejszą wypowiedź o „panowaniu bezprawia" w Niemczech, którym miało być otwarcie granicy Bawarii z Austrią dla imigrantów w czasie kryzysu imigranckiego. Porównał też sytuację w Niemczech do bezprawia w NRD.

Nie wymieniając z nazwiska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11125

Wydanie: 11125

Spis treści

Opinie

Zamów abonament