Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarbówka chce podatku od rodzinnego majątku

10 sierpnia 2018 | Prawo | Przemysław Wojtasik

PIT | Osoba, która zamierza sprzedać rzeczy otrzymane od rodziców, powinna zaczekać pół roku. Inaczej będzie się musiała podzielić zyskiem z fiskusem.

Przepisy są nieubłagane – jeśli szybko sprzedamy otrzymany w darowiźnie bądź spadku majątek, musimy wyliczyć dochód z transakcji i zapłacić podatek. Skarbówka też nie zamierza w tej sprawie ustępować. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kobieta, która dostała od ojca rzeczy pozostałe po prowadzonym przez niego sklepie z artykułami elektrycznymi. Zlikwidował go już 20 lat temu, a córka postanowiła teraz pozbyć się zalegających w domu przedmiotów. Są to m.in. kable, gniazdka, wtyczki. Kobieta zamierza wystawić je na Allegro po niższych niż rynkowe cenach. Podkreśla, że pieniądze ze sprzedaży przeznaczy na opłaty za pobyt ojca w domu opieki.

Nabycie dopiero w momencie darowizny

Czy kobieta musi zapłacić podatek? Twierdzi, że nie, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej, chce tylko sprzedać zgromadzony przed laty towar....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11125

Wydanie: 11125

Spis treści

Opinie

Zamów abonament