Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co robić, gdy firma ubezpieczeniowa nie chce płacić odszkodowania

10 sierpnia 2018 | Biznes i finanse | Paweł Sikora

Zanim spór przedsiębiorcy i ubezpieczyciela trafi do sądu toczy się on zwykle w trybie postępowania przedsądowego nazywanego także reklamacyjnym. Rozpoczyna się ono od złożenia odwołania, następnie zaś może przybrać kolejne formy: skargi do rzecznika finansowego, mediacji rzecznikowskiej, mediacji przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego bądź arbitrażu przed Sądem Polubownym przy KNF.

Jak właściwie i skutecznie prowadzić postępowanie reklamacyjne?

Gdy firma ubezpieczeniowa mówi „nie"

Podmiot gospodarczy nie może dziś funkcjonować bez ubezpieczeń. W proces zarządzania przedsiębiorstwem wpisana jest konieczność radzenia sobie z różnorodnymi zagrożeniami (ryzykami), tj. potencjalnymi negatywnymi zdarzeniami, które mogą zakłócić jego funkcjonowanie. Chodzi o zdarzenia, tzw. elementarne jak choćby powódź, pożar czy wyładowanie atmosferyczne, a także wyrafinowane działania ludzkie jak, np. włamanie do systemu informatycznego. Cała ich paleta może być przedmiotem ubezpieczenia. Zawarcie go oznacza, że w drodze umowy podmiot gospodarczy zagwarantował sobie wypłatę odszkodowania gdyby któreś z tych zdarzeń zaistniało i skutkowało szkodami.

Odszkodowanie ubezpieczeniowe jest zorientowane na rozmiar szkód jakich doznał przedsiębiorca.

Każda umowa ma swoje uwarunkowania. Ustawodawca wyważa interes stron umowy uzależniając świadczenie ubezpieczyciela od spełniania przez ubezpieczającego (i ubezpieczonego) szeregu wymogów, takich jak np. rozważne zachowanie, czy odpowiednie zabezpieczenie. Skrajnym przykładem jest pozostawienie niezabezpieczonego pojazdu, czy niezamkniętego magazynu – ubezpieczyciel takie zachowanie uzna zwykle za naruszenie umowy i odmówi wypłaty odszkodowania.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11125

Wydanie: 11125

Spis treści

Opinie

Zamów abonament