Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odsetki za zwłokę

10 sierpnia 2018 | Biznes i finanse | Dawid Zwijacz

Osoba trzecia do 1 stycznia 2016 roku nie mogła ponosić odpowiedzialności za odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych za okres od daty ogłoszenia upadłości. Obciążenie odsetkami członka zarządu spowodowałoby, iż zakres jego odpowiedzialności byłby szerszy niż odpowiedzialności spółki, a to naruszałoby zasady odpowiedzialności osób trzecich wynikające z rozdziału 15 Ordynacji podatkowej.

 

Tak stwierdził NSA w wyroku II FSK 470/16 z 14 lutego 2018 r.

Decyzją z 9 stycznia 2015 r. naczelnik Urzędu Skarbowego w T. orzekł o odpowiedzialności E. J. jako byłego członka zarządu "R." sp. z o.o. Pełniła ona tę funkcję w okresie, kiedy upływał termin płatności zobowiązań w podatku dochodowym od osób fizycznych od lipca do grudnia 2010 r. oraz od stycznia do kwietnia 2011 r.

W następstwie odwołania, dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy 7 kwietnia 2015 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji wskazując, że zostały spełnione przesłanki uzasadniające wydanie decyzji, a nie wystąpiły przesłanki egzoneracyjne.

WSA w Bydgoszczy (sygn. akt I SA/Bd 569/15) wyrokiem z 6 października 2015 r. oddalił skargę E. J. na decyzję dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, uznając ją za nieuzasadnioną. Sąd zaakceptował stanowisko organu, nie podzielając słuszności zarzutu nienależnego obciążenia skarżącej odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowej. Wskazał, że istnienie obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę jest pochodną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11125

Wydanie: 11125

Spis treści

Opinie

Zamów abonament