Firma wesprze w nauce
Płatne zwolnienie z pracy czy urlop szkoleniowy to podstawowe świadczenia dla pracownika, który podnosi kwalifikacje za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy. Natomiast ewentualne dofinansowanie nauki to już kwestia uzgodnień stron.
Po powrocie z wakacji, kiedy to różne oferty i reklamy szkoleniowe, warsztatowe, kursów językowych czy studiów podyplomowych zaczynają przysłaniać oferty wyjazdowe, jest dobry moment, aby podjąć decyzję i zobowiązanie co do dalszego podnoszenia własnych kwalifikacji.
Kodeks pracy nie daje szczegółowych wytycznych w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowniczych. Dwa identyczne przepisy kodeksu pracy – art. 17 i art. 94 pkt 6 – mówią w zasadzie to samo: pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
W tym zakresie pracodawca może odwołać się jedynie do Rozporządzenia MEN z 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 622). Jednak wskazuje ono tylko formy szkolenia i rodzaje placówek oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta