Wyjazd służbowy do Niemiec bez wizy
Pracownik pochodzenia ukraińskiego może czasowo wykonywać pracę za Odrą, jeśli posiada wizę „Vander Elst". Wyjątek dotyczy pracy montażowych, naprawczych czy konserwacji maszyn, urządzeń lub oprogramowania.
- Zatrudniam legalnie na umowę o pracę na stałe trzech pracowników z Ukrainy. Jestem wykonawcą, producentem okien i drzwi na Górnym Śląsku. Mam kilka zamówień na tego typu produkty dla klientów niemieckich. Wiadomo jednak, że klienci – zarówno krajowi, jak i niemieccy – wymagają, aby produkt został zamontowany. Czy w związku z tym mogę delegować na okres 3-5 dni pracowników pochodzenia ukraińskiego do Niemiec bez wizy Vander Elst? – pyta czytelnik.
Chcąc wysłać podwładnych niebędących obywatelami Unii Europejskiej do świadczenia pracy do naszego sąsiada zza Odry, konieczne jest uzyskanie specjalnej wizy w celu przejściowego świadczenia usług w Niemczech. Ta wiza jest nazywana wizą „Vander Elst" od wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W swoim orzeczeniu (C-43/93) ETS zanegował możliwość wprowadzania dodatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta