Kto pyta nie błądzi
Czytelnicy pytają, autorzy odpowiadają.
- Jak powinna być realizowana procedura wyznaczania zarządcy sukcesyjnego? – pyta pan Jan z Kutna.
Procedura wyznaczania zarządcy sukcesyjnego odbywa się przed notariuszem i uczestniczą w niej wszystkie osoby, którym przysługuje udział we współwłasności przedsiębiorstwa w spadku. Liczy się przy tym stan ich wiedzy odnośnie do wysokości udziałów we współwłasności na przedsiębiorstwie. Oświadczenia wymagają formy aktu notarialnego i składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Formy aktu notarialnego wymaga także oświadczenie zarządcy sukcesyjnego, w którym wyraża zgodę na objęcie tej funkcji. Zgłoszenia do CEIDG dokonuje notariusz.
Przedsiębiorstwo prowadzone jest przez osoby dokonujące czynności zachowawczych, a następnie przez zarządcę sukcesyjnego pod firmą zmarłego przedsiębiorcy z dopiskiem „w spadku"na podstawie NIP zmarłego.
- Co oznacza zasada kontynuacji umów cywilnoprawnych i decyzji administracyjnych w kontekście ustawy sukcesyjnej – pyta pani Iwona z Krakowa.
Założeniem ustawy o zarządzie sukcesyjnym jest przyjęcie pełnej kontynuacji umów cywilnoprawnych zawartych przez zmarłego przedsiębiorcę w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem. Wynika to zarówno z konstrukcji przypisów ustawy (art. 21, 28, 29, 31 i 32 ust. 1), jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta