Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie stracimy ani jednego euro

20 września 2018 | Życie Pomorza Zachodniego | Michał Stankiewicz
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | Żaden region nie straci na koniec 2018 roku ani jednego euro na podstawie zasady N+3. A środki tak zwanej rezerwy wykonania co najwyżej zmienią w kilku programach regionalnych swoje przeznaczenie – mówi Marcin Szmyt, dyrektor wydziału strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Czemu tak słabo polskim samorządom idzie wdrażanie funduszy unijnych?

Marcin Szmyt, dyrektor wydziału zarządzania strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego: To z gruntu fałszywa teza. Polskie regiony dobrze radzą sobie z inwestowaniem środków z UE. I w Europie stawiane są za wzór. O dowody w postaci obiektywnych raportów instytucji europejskich nietrudno.

Taką ocenę wystawił podczas niedawnej konferencji minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Od czasu, gdy w 2007 roku polskie województwa po raz pierwszy stały się gospodarzami pieniędzy europejskich w regionalnych programach operacyjnych, zainwestowały i obecnie inwestują w swój rozwój ponad 55 miliardów euro. Dziś nikt nie kwestionuje tego, że pierwsza edycja programów regionalnych, realizowana do 2015 roku, zakończyła się pełnym sukcesem. Ponad 17 miliardów euro w programach zarządzanych przez marszałków zostało w całości wykorzystane w regionach. I przełożyło się na utworzenie blisko 98 tysięcy miejsc pracy, modernizację i budowę 6,5 tysiąca kilometrów dróg wojewódzkich i lokalnych, zakup 1,5 tysiąca nowoczesnych autobusów dla komunikacji miejskiej czy położenie kanalizacji dla 650 tysięcy osób. Przykłady namacalnych korzyści, których pieniądze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11159

Wydanie: 11159

Spis treści
Zamów abonament