Sposoby na drogie studia w Ameryce
Budżet Domowy | Najlepsze amerykańskie uczelnie słono kosztują, ale można uzyskać dofinansowanie Marta Jeziorna
Zdobycie wyższego wykształcenia w Polsce nie wymaga dużego nakładu finansowego. Większość uczelni nie żąda od studentów czesnego, dostępnych jest również wiele programów stypendialnych dla najlepszych uczniów. Mimo to zaledwie co dziesiąty Polak może poszczycić się tytułem.
W Stanach Zjednoczonych wyższe wykształcenie ma co czwarty obywatel, a studia kosztują prawdziwą fortunę. Skąd więc dysproporcja w statystykach?
Studiowanie na uczelni należącej do Ligi Bluszczowej to gwarancją sukcesu. Student często zostaje zatrudniony jeszcze w trakcie toku nauczania, a przedłożenie dyplomu z Harvardu, Yale czy Princeton otwiera drzwi do kariery w każdym kraju. Cena za taką możliwość jest jednak bardzo wysoka. Ile kosztują studia w Stanach Zjednoczonych?
Czesne i zakwaterowanie
Według Domu Maklerskiego Michael/Storm i szkoły The Swan School średni roczny koszt studiowania w Stanach Zjednoczonych na jednej z uczelni należących do Ivy League wynosi 75 tysięcy dolarów. Lwią częścią z tego jest czesne, które pochłania 50 tysięcy z całej kwoty. W zamian za tą sumę studenci otrzymują dwa semestry nauki, dostęp do środków dydaktycznych, możliwość brania udziału w badaniach finansowanych przez uczelnię oraz kompleksową pomoc w sprawach późniejszej kariery i rozwoju.
Kolejnych 10 tysięcy należy zapłacić za zakwaterowanie. Akademik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta