Podział przychodów i kosztów jest uciążliwy dla przedsiębiorców
Podatnicy CIT muszą ponoszone wydatki, rozpoznawane jako koszty podatkowe, przyporządkowywać do odpowiedniego źródła przychodów. W praktyce to rozwiązanie uciążliwe, komplikujące system rozliczeń z fiskusem.
Konieczność rozróżniania źródeł przychodów, a tym samym przyporządkowywania do nich odpowiednich wydatków, które ten przychód pomniejszają, została wprowadzona 1 stycznia 2018 r. Po 10 miesiącach stosowania tej regulacji wnioski są takie, że zmiana ta przede wszystkim skomplikowała rozliczenia firm.
Do sprecyzowania
Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. Zatem przedsiębiorca rozliczający CIT, uzyskiwane dochody musi dzielić na dwa źródła. Pierwszym są zyski kapitałowe, drugim – inne źródła. Zasada wydaje się być prosta. Przy czym warto w tym miejscu podkreślić, że ustawa o CIT nie zawiera legalnej definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT przykładowych przysporzeń zaliczanych do tej kategorii. Przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe (por....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta