Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dochody i wydatki w uchwale muszą się wzajemnie bilansować

11 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

W uchwale budżetowej winny zostać wyodrębnione środki na utrzymanie czystości 
i porządku w gminie – zarówno w zakresie pozycji dochodów, jak i wydatków.

- W gminie przygotowujemy budżet na przyszły rok. W projekcie uchwały budżetowej powstały rozbieżności kwotowe (ok. 100 tysięcy złotych) pomiędzy pozycją dochodów a wydatków - na cele związane z systemem gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Czy taka sytuacja jest prawnie dopuszczalna?

Nie.

Analiza podanego stanu faktycznego wymaga odniesienia się do przepisów ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz do ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Z art. 3 ust. 1 pierwszej ustawy wynika, że utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Zakres zadań zapewniających czystość i porządek na terenie gminy i tworzenie warunków niezbędnych do ich utrzymania określa art. 3 ust. 2 tej ustawy. Z kolei, zgodnie z art. 6r ust. 1 ww. ustawy, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi dochód gminy. Natomiast ust. 2 tego artykułu określa katalog kosztów funkcjonowania systemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11228

Wydanie: 11228

Spis treści
Zamów abonament