W ładzie korporacyjnym chodzi o przejrzystość i uczciwość
rynek kapitałowy | Brytyjczycy szanują przyjęte nieformalne zasady i dobre praktyki, natomiast w Polsce wolimy stanowić prawa – taki wniosek nasuwa się po tegorocznej konferencji „Nowoczesne rady nadzorcze". katarzyna kucharczyk
O najnowszych trendach w ładzie korporacyjnym oraz o aktualnych wyzwaniach dla rynku kapitałowego w Polsce i Europie dyskutowali uczestnicy czwartej już edycji konferencji „Nowoczesne rady nadzorcze", która odbyła się w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w ostatni piątek listopada.
Ład korporacyjny po brytyjsku
Kolebką dobrych praktyk ładu korporacyjnego jest Wielka Brytania, wyznaczająca biznesowe standardy i będąca centrum finansowym Europy. Latem tego roku Brytyjczycy zaktualizowali UK Corporate Governance Code, na którym od lat wzorują się regulatorzy w innych krajach, także w Polsce, tworząc swoje zbiory dobrych praktyk nadzoru korporacyjnego.
Dlatego gościem tegorocznej konferencji była Corinne Sheriff, ekspertka do spraw ładu korporacyjnego Deloitte UK, a wcześniej współpracownik Financial Reporting Council – instytucji odpowiedzialnej za stworzenie brytyjskiego zbioru dobrych praktyk. Przybliżyła uczestnikom konferencji szczegóły zmian, które zaczną obowiązywać na Wyspach od 1 stycznia 2019 roku. Mają one służyć przede wszystkim budowaniu zaufania do firm poprzez zwiększanie transparentności.
– Głównym celem wprowadzanych zmian jest zdefiniowanie roli biznesu w społeczeństwie. Firmy powinny budzić zaufanie. Powinny być odpowiedzialne. Tak, aby społeczeństwo postrzegało i rozumiało, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta