Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliardy złotych płyną na rynek condohoteli

11 grudnia 2018 | Ekonomia
RYNEK GŁÓWNIE  W BUDOWIE i w PLANACH
źródło: Rzeczpospolita
RYNEK GŁÓWNIE W BUDOWIE i w PLANACH

NIERUCHOMOŚCI | Polacy kuszeni są inwestycjami w lokale, które mają przynosić regularny zwrot z najmu. Ponieważ takich obiektów gwałtownie przybywa, zyski wcale nie są oczywiste, a ryzyko rośnie. ADAM ROGUSKI

 

W ciągu dwóch lat rynek apartamentów w formule condo w aglomeracjach wzrósł o 174 proc., do 10,2 tys. lokali (na różnym etapie zaawansowania) – wynika z przygotowanego przez portal InwestycjewKurortach.pl raportu „Aparthotele/Condohotele w największych miastach w Polsce", który publikujemy jako pierwsi. We Wrocławiu wzrost sięgnął 550 proc., w Gdańsku 239 proc., a w Warszawie 138 proc. W ciągu tych dwóch lat w miastach pojawiło się 15 nowych deweloperów stawiających takie obiekty.

Potężny kapitał

W ofercie sprzedaży są teraz obiekty typu condo liczące 5,74 tys. apartamentów (nie ma danych, jaka część lokali znalazła już nabywców). Do tej pory zakończyła się sprzedaż w dziesięciu projektach dysponujących 2,06 tys. lokali.

Przyjmując – za ekspertami – że przeciętna cena lokalu wynosi 360 tys. zł, można szacować, że Polacy zaangażowali w wyprzedane już obiekty condo około 740 mln zł, a dodatkowo 2,06 mld zł przypada na lokale w projektach, gdzie jest prowadzona sprzedaż.

To nie koniec, bo w planach deweloperzy mają inwestycje w miastach obejmujące kolejne 2,39 tys. apartamentów. To szacunkowo 0,85 mld zł kapitału, który może popłynąć od prywatnych inwestorów do sektora condo....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11228

Wydanie: 11228

Spis treści
Zamów abonament