Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu grożą powikłania po grypie

11 grudnia 2018 | Rzecz o zdrowiu | Malwina Użarowska

Jesienne osłabienie zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych. Okazuje się, że na przebieg choroby istotny wpływ ma to, ile ważymy. Zarówno osoby z nadwagą, jak i niedowagą są narażone na więcej komplikacji w wyniku inwazji wirusów.

Grypa lub infekcje grypopodobne nie stanowią bezpośredniego i poważnego zagrożenia dla zdrowia, ale już powikłania po nich nie są błahą sprawą. Od zarażenia do pierwszych objawów mija od dwóch do trzech dni. Kolejny tydzień zajmuje leczenie grypy, ale osłabienie może trwać nawet przez kilka tygodni. W tym czasie jesteśmy narażeni na komplikacje, takie jak ostre zapalenie oskrzeli, ucha, zatok przynosowych, zapalenie płuc, a nawet niewydolność krążenia.

Na powikłania najbardziej narażone są dzieci, seniorzy, osoby przewlekle chore i z osłabioną odpornością. Jak dowodzą najnowsze analizy, istotną rolę może odgrywać również waga pacjenta.

Zaskakujące związki z BMI

Szeroko zakrojone badania przeprowadzone w sześciu meksykańskich szpitalach obejmowały 4778 osób z objawami grypy lub podobnych infekcji. 43 proc. badanych miało ciężką postać infekcji grypopodobnej, 16,3 proc. osób chorowało na grypę, u 55,2 proc. pacjentów potwierdzono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11228

Wydanie: 11228

Spis treści
Zamów abonament