Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w handlu, czyli paragon przed zapłatą

11 grudnia 2018 | Prawo | Aleksandra Tarka

VAT | Resort finansów chce, by dać klientom dowód zakupu przed przyjęciem należności. To absurd – mówią eksperci. aleksandra tarka

 

Rząd ma nowy pomysł na uszczelnienie systemu VAT. Chce, żeby miliony paragonów z setek tysięcy kas fiskalnych trafiały do rąk konsumentów jeszcze przed zapłatą. Do tego kasjerzy mają składać oświadczenie m.in. o tym, że wiedzą, co grozi za nieprzestrzeganie zasad ewidencjonowania na kasach. Ma to być nowy oręż w walce z szarą strefą i sprzedażą z pominięciem kasy, zwłaszcza z niewydawaniem paragonów w gastronomii. Na tym patencie na walkę m.in. z mafią kelnerską suchej nitki nie zostawiają eksperci podatkowi.

Do góry nogami

Projekt rozporządzenia z 5 listopada 2018 r. w sprawie kas rejestrujących (fiskalnych) nie pozostawia złudzeń. Nową zasadą ma być wystawianie i wydawanie paragonu bez żądania nabywcy przed przyjęciem należności, bez względu na formę płatności.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, nie ma wątpliwości: proponowana zmiana zasad prowadzenia ewidencji na kasach fiskalnych istotnie uderza w firmy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11228

Wydanie: 11228

Spis treści
Zamów abonament