Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deklaracje podatkowe bez oświadczenia o znajomości przepisów

11 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Mateusz Adamski

Dane zawarte w deklaracjach podatkowych mają służyć jedynie wymiarowi tych podatków, nie zaś ewentualnemu pociągnięciu podatników do odpowiedzialności karnej skarbowej.

Rada Miejska Ł. podjęła w grudniu 2015 r. uchwałę określającą obowiązujące na terenie gminy wzory formularzy informacji i deklaracji podatkowych. Dotyczyła ona podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. We wzorach formularzy zawarto sformułowania w postaci wzorów oświadczeń, o treści: „Oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością".

Z wnioskiem o stwierdzenie nieważności przepisów uchwały do sądu administracyjnego wystąpił prokurator. Jego zdaniem wprowadzenie do formularzy podatkowych zapisów zawierających oświadczenia podatnika o znajomości przepisów o odpowiedzialności karnoskarbowej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością odbyło się bowiem bez stosownego umocowania prawnego (tzw. upoważnienia ustawowego)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11228

Wydanie: 11228

Spis treści
Zamów abonament