Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy Żydzi się boją?

11 grudnia 2018 | Kraj
<W niedzielę podczas zapalenia świec chanukowych prezydent Andrzej Duda mówił, że zależy mu, by Żydzi zawsze czuli się  w Polsce komfortowo
autor zdjęcia: Grzegorz Jakubowski
źródło: KPRM

Nawet 38 proc. Żydów rozważa emigrację z Polski – wynika z badania UE.

 

Unijna Agencja Praw Podstawowych przeprowadziła badanie wśród Żydów zamieszkujących 12 państw UE. Badanie miarodajne dla całej Unii, bo obejmujące próbę 16 tys. respondentów w krajach, które zamieszkuje 86 proc. społeczności żydowskiej w UE.

– Polska, obok Francji, Niemiec i Belgii jest najbardziej problematycznym krajem. Podobnie jak na Węgrzech widać, że stare uprzedzenia wracają – mówi „Rzeczpospolitej" Vera Jurova, unijna komisarz sprawiedliwości.

– Oczywiście zawsze są jakieś problemy, ale Żydzi czują się bardzo bezpiecznie w Polsce. Optymistycznie patrzymy w przyszłość. Nie musimy obawiać się wielu zagrożeń, które odzuwają Żydzi w innych krajach Europy – stwierdza w rowmowie z „Rz" Jonathan Orstein, prezes Jewish Community Center w Krakowie, największej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11228

Wydanie: 11228

Spis treści
Zamów abonament