Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawa Huawei wisi nad rynkami

11 grudnia 2018 | Ekonomia
świat odczuwa skutki wojny handlowej
źródło: Rzeczpospolita
świat odczuwa skutki wojny handlowej

finanse | Uderzenie w chiński koncern może zwiastować większe problemy. hubert kozieł

 

Globalny indeks MSCI All Countries spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od 16 miesięcy. Na giełdach całego świata dominował pesymizm przejawiający się umiarkowanymi spadkami. Chiński indeks Shanghai Composite zamknął się 0,8 proc. na minusie. Niemiecki DAX tracił po południu 0,7 proc. a polski WIG 20 zniżkował w tym czasie o ponad 1 proc. Sesja w USA zaczęła się od spadków. Nastroje na rynkach są zepsute przez obawy o zaostrzenie wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami. O ile 1 grudnia, po szczycie G20 w Buenos Aires amerykański prezydent Donald Trump i chiński przywódca Xi Jinping doszli do porozumienia w sprawie 90-dniowego rozejmu handlowego i zapowiedzieli nowe negocjacje, to zeszłotygodniowe aresztowanie Sabriny Meng Wanzhou, dyrektor finansowej koncernu Huawei, postawiło ten rozejm pod znakiem zapytania.

– Moim zdaniem 1 marca 2019 r. to twardy deadline na wynegocjowanie umowy handlowej z Chinami. Gdy rozmawiam z prezydentem USA, nie mówi on o wychodzeniu poza tę datę – stwierdził w rozmowie z CNBC Robert Lighthizer, przedstawiciel handlowy USA.

Kwestia sankcji

Sabrina Meng Wanzhou, aresztowana niedawno w Kanadzie dyrektor finansowa koncernu Huawei, to córka prezesa tej spółki Ren Zhengfeia, który jest majorem w stanie spoczynku Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Huawei jest od dawna podejrzewany przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11228

Wydanie: 11228

Spis treści
Zamów abonament