Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłata za dowóz dzieci na zajęcia bez VAT

11 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Agnieszka Bieńkowska

Orzeczenie | Opłaty wnoszone przez rodziców tytułem zwrotu kosztów dowozu dzieci na zajęcia odbywające się poza terenem szkoły nie podlegają VAT. Gmina działa tu jako podmiot prawa publicznego, realizujący zadania z zakresu edukacji publicznej.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 16 listopada 2018 r., sygn. I SA/Lu 615/18.

Wniosek o interpretację

Gmina wystąpiła o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku VAT. We wniosku wskazała, że jako jednostka samorządu terytorialnego jest organem prowadzącym szkoły i inne placówki publiczne. Niektóre szkoły nie dysponują infrastrukturą potrzebną do prowadzenia zajęć w zakresie wychowania fizycznego, co skutkuje tym, że celem odbycia takich zajęć uczniowie muszą być dowożone do innych szkół, firm oraz instytucji. Kwestia dowozu dzieci pojawia także w odniesieniu do innych zajęć odbywających się poza szkołą, przykładowo wyjazdów na spektakle filmowe i teatralne, koncerty oraz na inne wydarzenia o charakterze edukacyjno-kulturalnym.

Przedmiotowe zajęcia odbywają się bądź to w ramach podstawy programowej, bądź też poza tą podstawą – w ramach opieki nad dziećmi w czasie wolnym od nauki (np. Dzień Dziecka) oraz w ramach pracy wychowawczej nauczyciela lub kół zainteresowań. W trakcie transportu jednak dzieci i młodzież znajdują się zawsze pod opieką grona pedagogicznego. Szkoły pobierają od rodziców opłaty tytułem zwrotu kosztów dowozu dziecka na zajęcia. Koszt określany jest na podstawie faktur otrzymanych od przewoźnika, bez naliczania dodatkowej marży czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11228

Wydanie: 11228

Spis treści
Zamów abonament