Oswoić inwentaryzację
Ostatnie tygodnie roku obrotowego to czas, w którym „pełną parą" idą prace związane z roczną inwentaryzacją. To nie tylko ustawowy obowiązek – wypełnianie procedur może mieć dużą wartość poznawczą dla zarządzających jednostką.
Samo słowo „inwentaryzacja" kojarzy się większości z natłokiem prac, które są, w zasadzie, kłopotliwym wypełnianiem obowiązków narzuconych przez ustawę o rachunkowości (dalej: uor).
Podstawowym celem inwentaryzacji jest stwierdzenie istnienia danego składnika aktywów lub pasywów oraz uzgodnienie jego wartości z zapisami figurującymi w księgach. W trakcie inwentaryzacji aktywów weryfikuje się ich przydatność do działalności danego podmiotu. Obligatoryjne ustalenie na dzień bilansowy faktycznego stanu aktywów i pasywów, które staną się później podstawą do sporządzenia bilansu, spełnia jednak wiele innych ról, mogących przyczynić się do zwiększenia efektywności działania jednostki.
Inwentaryzacja powinna zatem być przeprowadzana nie tylko ze względu na obowiązek ustawowy, ale także dla celów poznawczych, a jest to szczególnie ważne dla kadry zarządzającej. Na podstawie przeprowadzonych podczas inwentaryzacji czynności, kierownictwo jednostki może racjonalnie zoptymalizować sposób wykorzystania posiadanego majątku.
Przykład
Dla wielu przedsiębiorców ważne jest ustalenie, które produkty sprzedają się, a które nie. Podczas inwentaryzacji uwidoczni się to doskonale. Zaleganie dużej ilości towaru w magazynie i na półkach sklepowych być może jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta