Branża TSL na fali dobrej koniunktury
prognozy | Rok 2019 będzie równie dobry jak mijający. Brakuje jednak rąk do pracy, firmy sięgają po automatyzację Robert Przybylski
Rok 2019 zapowiada się pod znakiem rosnących przychodów branży TSL, w tym przewozów drogowych. – Wolumen będzie rósł średnio do 2020 r. w tempie od 2 do 3,1 proc. rocznie – szacuje Sylwia Maciejewska z Grupy Raben.
Branża TSL (i to nie tylko w Polsce) cały czas jest na fali dobrej koniunktury. – To nie powinno się zmienić także w przyszłym roku – spodziewa się prezes Dachser w Polsce Grzegorz Lichocik. Wskazuje, że biznes napędzają rosnące wskaźniki wymiany handlowej oraz rozwój e-commerce. – Logistycy w 2019 r. będą mieli pełne ręce roboty – stwierdza prezes Dachser w Polsce.
Brak samochodów i rekordy przewozów
Od dwóch lat bardzo odczuwalny jest brak samochodów. Co prawda w III kwartale 2018 roku wskaźnik możliwości przewozowych (czyli liczby samochodów) osiągnął poziom 81,2, co oznacza wzrost o 15,8 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału br., a w porównaniu z III kwartałem 2017 r. wskaźnik ten zwiększył się aż o 20,4 proc.
Jednak nie ma nadpodaży pojazdów, co widoczne jest po cenach przewozów: w ujęciu rocznym wzrosły o 3 proc., chociaż w porównaniu z II kwartałem 2018 r. wskaźnik cen w III kwartale 2018 r. wyniósł 104,9, co oznacza spadek o 2,8 proc., wynika z Transport Market Monitor (TMM) opracowanego przez Transporeon Group i TIM Consult. Analitycy tych firm wskazują, że spadek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta