Dziedziczy się nie tylko obowiązki, ale i prawa przedsiębiorcy
UPRAWNIENIA Ulga uczniowska, przysługująca spadkodawcy, jest prawem majątkowym podlegającym przejęciu przez spadkobiercę.
We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że w maju 2017 r. zmarł jej ojciec, który prowadził działalność m.in. budowlaną oraz handlową. Rozważa ona założenie własnej firmy lub kontynuowanie działalności gospodarczej po ojcu, która jest obecnie prowadzona przez jej męża. Ojciec, po którym współdziedziczyła, w latach 2002–2006 uzyskiwał ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów (obecnie ulga obowiązuje jedynie na zasadzie praw nabytych). Nie odliczył całości kwot z tego tytułu.
Zapytała czy w przypadku założenia nowej działalności, jak i kontynuowania firmy ojca, będzie mogła skorzystać z ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia, którą nabył spadkodawca (w części w jakiej nabyła spadek). Sama nie miała wątpliwości, że w każdym przypadku – także przy zatrudnieniu na etacie - będzie ona mogła skorzystać z ulgi. Spadkobiercy podatnika co do zasady przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Stwierdził, że prawa majątkowe to te, które są bezpośrednio uwarunkowane interesem ekonomicznym uprawnionego, mają swój materialny i wymierny kształt. Do praw majątkowych należą m.in. prawo do zwrotu podatku, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta