Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Garstka eksporterów z rekordowym wynikiem

12 grudnia 2018 | Dodatki Jednodniowe | Artur Osiecki
Tomasz Pisula prezes zarządu  Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji  Aż ok. 40 proc. gości Expo 2020 będzie pochodziło z regionu Zatoki Perskiej i z krajów sąsiednich. Zamierzamy w pełni wykorzystać tę okazję na wypromowanie marki Polska.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Tomasz Pisula prezes zarządu Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji Aż ok. 40 proc. gości Expo 2020 będzie pochodziło z regionu Zatoki Perskiej i z krajów sąsiednich. Zamierzamy w pełni wykorzystać tę okazję na wypromowanie marki Polska.
Tadeusz Kościński wiceminister  przedsiębiorczości i technologii  Mocno zachęcamy przedsiębiorców, aby sukcesywnie przestawiali się na produkcję, a następnie eksport towarów wysoko przetworzonych. Perspektywy są obiecujące.
źródło: materiały prasowe
Tadeusz Kościński wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mocno zachęcamy przedsiębiorców, aby sukcesywnie przestawiali się na produkcję, a następnie eksport towarów wysoko przetworzonych. Perspektywy są obiecujące.
Jacek Strzelecki ekspert ds. azjatyckich rynków  rolno-spożywczych  Ogrom rynku, rosnąca klasa średnia i świadomość konsumentów, a także wielki deficyt w handlu Polski z Chinami  to fakty, które powinny zachęcać  do eksportu do Chin.
źródło: materiały prasowe
Jacek Strzelecki ekspert ds. azjatyckich rynków rolno-spożywczych Ogrom rynku, rosnąca klasa średnia i świadomość konsumentów, a także wielki deficyt w handlu Polski z Chinami to fakty, które powinny zachęcać do eksportu do Chin.

Handel › Wartość eksportu polskich towarów może być znacznie większa, o ile będziemy wysyłać więcej dóbr wysoko przetworzonych i więcej firm zdecyduje się na ekspansję. Rynki pozaeuropejskie są wciąż nieodkryte.

 

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej nasz eksport niezmiennie rośnie – z wyjątkiem 2009 r. kiedy zmalał w wyniku ogólnoświatowego kryzysu finansowo-gospodarczego. Potem było już tylko lepiej i teraz notujemy kolejne rekordy, w tym ostatni z 2017 r., kiedy wartość eksportu polskich towarów po raz pierwszy przekroczyła 200 mld euro, rosnąc o 11,8 proc. i sięgając 206,6 mld euro. Saldo naszej wymiany handlowej na koniec ub.r. było dodatnie i wyniosło 562 mln euro, co też może być powodem do zadowolenia, zważywszy że od dnia wejścia Polski do UE dodatnie saldo mamy dopiero od trzech lat – w okresie 2015–2017 (odpowiednio 2,3 mld euro w 2015 r., 3,9 mld euro w 2016 r. i  0,5 mld euro w roku ubiegłym).

Ubiegłoroczne wyniki cieszą, ale prawdą jest, że polski eksport ma duży potencjał wzrostu. Jednocześnie są też i zagrożenia, które mogą go wyhamować.

O wyzwaniach polskiego eksportu będzie poświęcona druga z debat podczas środowego Kongresu Gospodarczego „Rzeczpospolitej" i „Parkietu". Jej uczestnikami będą wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula, ekspert w dziedzinie rynku chińskiego Jacek Strzelecki oraz Jan Wieliński, były ambasador RP w Zimbabwe i dyplomatyczny doradca prezesa Krajowej Izby Gospodarczej.

Garstka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11229

Wydanie: 11229

Spis treści
Zamów abonament