CIT w „pigułce”: na co zwrócić uwagę przy zamknięciu 2018 r.
Przepisy obowiązujące od początku roku wpisują się w nadrzędny cel, czyli ochronę przed erozją podstawy opodatkowania, unikaniem i uchylaniem się od daniny. Większość wątpliwości firm nie znalazła jeszcze rozstrzygnięcia przed sądem.
1 stycznia 2018 r. weszło w życie wiele zmian w prawie podatkowym. Impulsem do wprowadzenia części z nich była walka z erozją bazy podatkowej, której elementem w skali międzynarodowej jest Dyrektywa Rady UE 2016/1164. Nowelizacja ustawy o CIT nałożyła na podatników nowe obowiązki wymagające zmian w sposobie prowadzenia ewidencji, a także wymusiła zupełnie nowe spojrzenie np. na koszty związane z pozyskaniem kapitału. W artykule przedstawiamy wybrane najważniejsze zmiany, których znajomość może okazać się pomocna, szczególnie przy podatkowym zamknięciu 2018 roku.
Podział na źródła przychodów
Jedną z najbardziej widocznych zmian jest podział na źródła przychodów. Zetknie się z nią w praktyce każdy podatnik, który osiąga przychody bądź ponosi koszty związane z nowo wyodrębnionym w ustawie o CIT źródłem przychodów – zyskami kapitałowymi.
Ustawodawca wskazał zamknięty katalog przychodów uzyskiwanych z zysków kapitałowych. Wśród nich można wymienić przychody z udziału w zyskach osób prawnych (dywidendy, przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, wartość niepodzielonych zysków w spółce), a także określone przychody z praw majątkowych oraz przychody z papierów wartościowych i pochodnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta