Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W sprawie węgla Polska nadal płynie pod prąd

12 grudnia 2018 | Ekonomia | Barbara Oksińska
>Polska nie rezygnuje ze spalania węgla
źródło: Rzeczpospolita
>Polska nie rezygnuje ze spalania węgla

Surowce | Krajowe koncerny energetyczne zostały po raz kolejny zmuszone do finansowania rządowych obietnic. Regulator rynku energii domaga się wyjaśnień, a z ust analityków słyszymy: to niewiarygodne.

 

Pojawiająca się możliwość oszczędności wskazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne powinny ponownie przeanalizować i skorygować wnioski taryfowe – poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE) w reakcji na zapowiedź ministra energii wyciśnięcia z firm energetycznych 1 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają popłynąć do specjalnego funduszu, z którego wypłacane będą rekompensaty za drożejącą energię.

Skąd oszczędności?

Przypomnijmy, że firmy energetyczne wnioskowały średnio o 30-procentowe podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Minister energii zapowiedział jednak, że wprowadzi rekompensaty zarówno dla klientów indywidualnych, jak i małych i średnich firm. Finansowane mają być one ze specjalnego funduszu, zasilanego środkami z budżetu państwa i wpłatami od firm energetycznych. Zapowiedź miliardowych oszczędności w energetyce dała do myślenia prezesowi URE. Zażądał od dystrybutorów oraz sprzedawców energii szczegółowych informacji na temat możliwych oszczędności i wezwał do korekty wniosków taryfowych. Ma zwrócić się także do ministra energii o przekazanie danych, które pozwoliły mu na oszacowanie oszczędności w spółkach energetycznych na około 1 mld zł.

To kwota o tyle zaskakująca, że analitycy nie widzą już większych możliwości cięcia kosztów w branży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11229

Wydanie: 11229

Spis treści
Zamów abonament