Reklamacja bez podatku
OBOWIĄZKI | Wymiana towaru wadliwego na nowy, w ramach roszczeń z tytułu gwarancji na podstawie wyroku sądu, jest dalszą częścią tej samej transakcji. Sprzedawca nie zapłaci VAT od przekazania pełnowartościowej rzeczy. Marcin Szymankiewicz
- Spółka zajmuje się sprzedażą samochodów. Sprzedała firmie samochód osobowy (rok produkcji 2013 r.). Klient zgłosił reklamację tego samochodu. Spółka nie uznała roszczenia klienta i sprawa trafiła do sądu. Ten uznał roszczenia klienta związane z wadliwością auta i nakazał spółce wymianę wadliwego pojazdu na nowy, wolny od wad, o tych samych parametrach technicznych. 16 stycznia 2019 r. doszło do wymiany samochodu i spółka wydała klientowi nowy samochód (rok produkcji 2018 r.) na podstawie protokołu podpisanego przez obie strony. Czy taka wymiana podlega opodatkowaniu VAT? Czy trzeba skorygować fakturę sprzedaży samochodu i jak udokumentować tę wymianę? – pyta czytelnik.
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a towary to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (zob. art. 7 ust. 1 i art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).
Aby uznać daną dostawę towarów za odpłatną dostawę towarów, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy dostawcą a odbiorcą towarów, a w zamian za dostawę towarów powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów i przekazanym za nią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta