Fałszywe recepty na bolączki rynku
Współczesna ekonomia musi znaleźć odpowiedź na takie trendy, jak nowy nacjonalizm czy kapitalizm państwowy. Czy polska myśl tu pomoże?
– Dziś mamy do czynienia z nowym nacjonalizmem. Nowym, bo nie jest on skierowany przeciwko konkretnemu państwu, ale ogólnie przeciwko globalizacji, migracjom, unifikacji świata itp. – mówił prof. Andrzej K. Koźmiński, założyciel Akademii Leona Koźmińskiego, podczas drugiego dnia jubileuszowej konferencji „W poszukiwaniu lepszego świata – ekonomia i polityka", zorganizowanej w okazji 70. urodzin prof. Grzegorza W. Kołodki.
Populizm rządzi
Koźmiński zauważył, że nowy nacjonalizm jest potężnym ruchem, płynącym m.in. z niezadowolenia klasy średniej, W Wielkiej Brytanii, gdzie dochody klasy średniej w ciągu ostatnich dziesięciu lat spadły realnie o 10 proc., objawił się on brexitem, w USA, gdzie coraz bardziej ograniczony jest dostęp do usług społecznych, takich jak edukacja i ochrona zdrowia – nacjonalizmem gospodarczym.
– W wielu krajach zaczynają dochodzić do głosu populizm, autorytaryzm i irracjonalizm – mówił Koźmiński. Irracjonalizm rozumiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta