Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Świadek nie zawsze musi być przesłuchany na rozprawie

30 stycznia 2019 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty
źródło: Shutterstock

Zasada bezpośredniości to podstawa procesu karnego.

Zgodnie z zasadą bezpośredniości w toku postępowania karnego należy dążyć do tego, aby sąd bezpośrednio zetknął się z poszczególnymi dowodami, zaś w odniesieniu do świadków, by składali swe zeznania w toku rozprawy przed sądem. Zauważyć jednak należy, że zasada bezpośredniości podczas rozprawy sądowej w polskim procesie karnym nie ma charakteru bezwzględnego i napotyka wiele ograniczeń. Jak podkreśla SN: „Bezwzględne przestrzeganie tej zasady spowodowałoby jednak, że w szeregu spraw wydanie orzeczenia nie byłoby możliwe. Stąd ustawodawca wprowadził do kodeksu postępowania karnego przepisy stanowiące wyjątki od zasady bezpośredniości. Wyjątkiem takim jest przepis art. 391 § 1 k.p.k." (postanowienie SN z 7 sierpnia 2013, II KK 153/13).

Wspomnieć wypada nadto, iż obowiązkiem każdego świadka jest stawienie się przed właściwym organem postępowania i złożenie zeznań. Może się przy tym zdarzyć, że takie zeznania zostaną złożone w toku postępowania przygotowawczego, a w następnym stadium postępowania, przed sądem, złożenie ich z obiektywnych przyczyn nie będzie możliwe. Dlatego ustawodawca w art. 391 § 1 kodeksu postępowania karnego przewidział enumeratywnie wskazane sytuacje, w których możliwe jest odstępstwo od zasady bezpośredniości i poprzestanie na odczytaniu na rozprawie zeznań złożonych uprzednio przez świadka. Warto przy tym pamiętać, iż odczytanie zeznań nie zostało ograniczone tylko do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11268

Wydanie: 11268

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament