Kiedy zaliczka staje się przychodem
NOWE PRAWO | O tym, że kwoty pobrane na poczet przyszłych dostaw, zaewidencjonowane na kasie rejestrującej, są uznawane za przychód w dacie ich pobrania, należy poinformować w PIT-36/PIT-36L albo CIT-8 składanym za rok podatkowy, w którym jest stosowany ten sposób rozliczeń. Marcin Szymankiewicz
Do przychodów (z działalności gospodarczej) nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (zob. art. 14 ust. 3 pkt 1 in principio ustawy o PIT i art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT).
Od 1 stycznia 2015 r. istnieje jednak możliwość ustalania przez podatników daty powstania przychodów na zasadzie kasowej w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o VAT. W tym przypadku pobrane zaliczki na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, są przychodem podatkowym w dacie ich pobrania. Zasady wyboru tej formy rozpoznawania przychodu z tytułu pobranych zaliczek (zarejestrowanych na kasie fiskalnej) zostały zmodyfikowane od 1 stycznia 2019 r.
Jak było do końca 2018 r....
Do 31 grudnia 2018 r. możliwość wyboru istniała pod warunkiem, że podatnik w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego (a w przypadku podatników rozpoczynających ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta