Nocleg dla pracownika nie jest jego przychodem ze stosunku pracy
Zagwarantowanie oddelegowanemu pracownikowi bezpłatnego zakwaterowania za granicą w celu wykonywania obowiązków wynikających z umowy o pracę nie jest korzyścią tej osoby i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 23 listopada 2018 r. (I SA/Po 530/18).
Podatnik – spółka z o.o. świadczy usługi zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. W związku z tym wykonywanie przez pracowników, na stałe zamieszkujących w Polsce, pracy za granicą odbywa się na zasadzie oddelegowania do konkretnego państwa. Spółka zapewnia swoim pracownikom wykonującym pracę poza stałym miejscem zamieszkania bezpłatne zakwaterowanie tylko w okresie wykonywania pracy, na warunkach wskazanych przez spółkę. Podatnik pokrywa również koszty przejazdu pracowników do miejsca wykonywania pracy.
Spółka zwróciła się do organu z pytaniem czy w związku z nieodpłatnym korzystaniem z zakwaterowania przez pracowników, powstaje po ich stronie przychód ze stosunku pracy z nieodpłatnych świadczeń, od którego należy odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zdaniem spółki, wartość noclegów, które są zapewniane pracownikom, nie stanowi dla nich przychodu. Zagwarantowanie pracownikowi noclegu w celu wykonywania obowiązków wynikających z umowy o pracę nie jest korzyścią pracownika, tylko wypełnieniem przez pracodawcę ustawowego obowiązku prawidłowego organizowania pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta