Tankować z gniazdka będzie łatwiej
W 2019 r. przyspieszy budowa infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Jednak na same auta nie przybędzie zbyt wielu chętnych. adam woźniak
Infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w Polsce jest bardziej niż skromna. Europejskie Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych (EAFO) doliczyło się w ub. roku 836 ładowarek. Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) liczba ogólnodostępnych i zweryfikowanych miejsc ładowania to ok. 350 stacji, z czego połowa ma szybkie ładowarki prądem stałym. W tym roku rozbudowa infrastruktury powinna jednak przyspieszyć.
Ogłoszenie w poniedziałek przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przetargu na stacje ładowania przy autostradzie A4 łączącej Wrocław z Katowicami i drodze ekspresowej S8 pomiędzy Wrocławiem a Łodzią ma „zelektryzować" jedne z najruchliwszych odcinków szybkich dróg. Ładowarki (po dwie sztuki) staną na ośmiu miejscach obsługi podróżnych (MOP) przy A4 (Krajków Południe, Krajków Północ, Przysiecz, Jankowice Wielkie, Wierzbnik, Prószków, Proboszczowice i Chechło) oraz na pięciu MOP przy S8 (Gózew Północ, Chojny, Dąbrowa Wielka, Jonas Północ i Jonas Południe).
270 tys. zł za punkt
Umowy z firmami, które dostarczą, zamontują i będą obsługiwać ładowarki, mają być podpisywane na 10 lat. W przetargu mogą wziąć udział operatorzy punktów ładowania samochodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta