Czy komis z UE jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem
VAT | Fiskus twierdzi, że fizyczny transfer towarów do Polski przez komitenta z innego kraju UE oznacza, że komisant musi rozliczyć podatek należny z tytułu WNT. Zdaniem NSA obowiązek ten powstaje dopiero z chwilą otrzymania zapłaty. Konrad Bartuzel
Po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 grudnia 2017 r. (I FSK 350/16) wydawało się, że kwestia powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oddanych w komis nie będzie już więcej budziła wątpliwości fiskusa. NSA uznał bowiem, że wydanie towaru komisantowi krajowemu przez komitenta, który ma siedzibę na terenie innego kraju Unii Europejskiej, w ramach umowy komisu, jest dostawą, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, z tytułu której obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. a, czyli z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.
NSA wskazał, że niezbędnym elementem WNT jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta