Spółdzielcy będą dalej płacić za użytkowanie wieczyste
Nie wszystkie grunty na osiedlach mieszkaniowych zostały uwłaszczone. To będzie kosztowało.
Miliony mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych nadal będą płacić za użytkowanie wieczyste. W ich wypadku nie doszło do przekształcenia tysięcy hektarów gruntów. Znajdują się na nich m.in. : drogi, chodniki, place zabaw, tereny zielone, boiska, parkingi, budynki gospodarcze, a nawet wolno stojące garaże. Władze spółdzielni oraz przedstawiciele związków rewizyjnych walczą o zmianę przepisów. Rząd i parlament wiedzą o problemie, ale wolą udawać głuchych.
Na pół gwizdka
– Wszyscy myślą, że 1 stycznia doszło do przekształcenia prawa użytkowania wszystkich gruntów związanych z budownictwem mieszkaniowym. A to nieprawda – mówi Armand Ruta, prezes Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
– W mojej spółdzielni przekształcenie nie objęło 49 proc. terenów. Dlaczego? Bo nie ma na nich budynków mieszkalnych, ale ulice, trawniki, zakład remontowy, siedziba spółdzielni etc.
Taki sam problem ma obecnie większość spółdzielni mieszkaniowych na terenie Polski. Międzyzakładowa SM Energetyka w Warszawie miała w użytkowaniu wieczystym 150 ha, uwłaszczyła się tylko na 100 ha. Legionowska SM posiadała 60 ha, z czego nie przekształciła się jedna szósta, czyli 114 tys. mkw.
Dlaczego tak się dzieje?
– Spółdzielnie mieszkaniowe mają wiele nieruchomości, na których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta