Kiedy koszty pracownicze są wartością inwestycji
Gdy przedsiębiorca podejmuje działania mające na celu wytworzenie środka trwałego, powinien odpowiednio zaklasyfikować do kosztów wynagrodzenia wypłacane osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.
Nie w każdym przypadku wynagrodzenie pracownika stanowi bezpośrednio koszt uzyskania przychodu w firmie. Czasami stanowi ono koszt wytworzenia środka trwałego i zwiększa jego wartość początkową. Wtedy kosztem uzyskania przychodu są odpisy amortyzacyjne.
Co wynika z przepisów
Zgodnie z art.22g ustawy o PIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się m.in. cenę nabycia lub koszt wytworzenia. Za koszt wytworzenia zgodnie z art.22g ust.4 ustawy o PIT uważa się m.in. wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych, rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, a także kosztów wynagrodzenia za pracę. Do kosztu wytworzenia ustawa nie zalicza m.in. wartości własnej pracy przedsiębiorcy, jego małżonka oraz małoletnich dzieci. Z przepisu tego wynika, że do kosztów wytworzenia środka trwałego zalicza się te wydatki, które bezpośrednio wpływają na realizację projektu i dają się zaliczyć do wartości wytwarzanego środka trwałego. Ustawodawca wyłączył przy tym z kosztów wytworzenia wartość pracy samego przedsiębiorcy, jego małżonka i małoletnich dzieci, co oznacza, że praca tych osób nie przyczynia się do wytworzenia środka trwałego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta