Jak rozliczyć wydatki na firmowe auta
Częściowe wyłączenie z kosztów dotyczy tylko tych ubezpieczeń, przy których wysokość składki uzależniona jest od wartości samochodu. Jeżeli ustalana jest na innej podstawie (np. OC, NNW), to ograniczenie to nie ma zastosowania.
Od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się zasady rozliczania w kosztach podatkowych wydatków związanych z używaniem firmowych samochodów osobowych. Nowe zasady dotyczą tylko samochodów osobowych (dopuszczalna masa całkowita do 3,5 tony). Należy przy tym zaznaczyć, że Ministerstwo Finansów planuje wydać objaśnienia podatkowe dotyczące ich stosowania.
Odpisy amortyzacyjne z limitem
- Do jakiej wysokości odpisy amortyzacyjne od wartości samochodu mogą być kosztem podatkowym?
Od 2019 r. limit, do którego odpisy amortyzacyjne mogą być zaliczane do kosztów podatkowych, wynosi 150 tys. zł (225 tys. zł dla samochodów elektrycznych). Do końca 2018 r. limit ten wynosił 20 tys. euro (30 tys. euro dla samochodów elektrycznych).
Przyjęte do używania przed 2019 r.
- Czy nowy limit dotyczy także samochodów przyjętych do używania przed 1 stycznia 2019 r.?
Podwyższony od 1 stycznia 2019 r. limit amortyzacji ma zastosowanie także do samochodów przyjętych do używania przed tą datą, jeśli do tego czasu nie zostały one w pełni zamortyzowane. W przypadku samochodów, które zostały całkowicie zamortyzowane przed 1 stycznia 2019 r., nowe przepisy nie mają zastosowania. Ponadto nowe przepisy nie dają prawa do korekty odpisów dokonanych przed 2019 r.
Przykład
ALFA sp. z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta