Biuro podróży nie zawsze opodatkuje zaliczkę
NSA uznał za prawidłowe stanowisko skarbówki, zgodnie z którym wcześniejsza zapłata przez klienta za wycieczkę powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku kwota ta jest obciążona VAT.
W wyroku z 19 grudnia 2018 r. (C-422/17) Trybunał Sprawiedliwości UE stanął po stronie fiskusa uznając, że zaliczki otrzymywane przez biuro podróży Skarpa Travel na poczet usług turystyki opodatkowanych w procedurze VAT marża powodują powstanie obowiązku podatkowego.
Naczelny Sąd Administracyjny, który skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału, jest związany orzeczeniem wydanym przez Trybunał przy rozstrzyganiu podobnych spraw. Sąd ten jest bowiem zobligowany do prowspólnotowej wykładni przepisów ustawy o VAT z uwzględnieniem wykładni Trybunału, chyba że wykładnia prowspólnotowa prowadzi do interpretacji krajowych regulacji ze skutkiem negatywnym dla biur podróży, tj. gdy rezultatem takiej wykładni byłoby nałożenie na biura obowiązków podatkowych, które nie mieszczą się w granicach dopuszczalnego sensu słów użytych w przepisach krajowych.
Element ogólnych zasad
W odniesieniu do pierwszego pytania skierowanego przez NSA Trybunał wyraził stanowisko, że art. 65 dyrektywy VAT przewidujący opodatkowanie zaliczek jest elementem zasad ogólnych opodatkowania i ma zastosowanie również do usług turystyki opodatkowanych w systemie VAT marża. Zdaniem Trybunału, szczególna procedura VAT marża nie stanowi odrębnego, kompleksowego i niezależnego systemu opodatkowania. Obejmuje wyłącznie przepisy stanowiące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta